Psycholog, Psychiatra i Psychoterapeuta – u kogo szukać pomocy?

Psycholog, Psychiatra i Psychoterapeuta – u kogo szukać pomocy?

Prawdopodobnie wcześniej spotkałeś się z każdym z powyższych terminów, jednak nigdy nie byłeś pewien, jakie różnice występują pomiędzy poszczególnymi profesjami. Lub też właśnie teraz nadszedł w twoim życiu czas,     w którym musisz szukać profesjonalnej pomocy. Nie jest tajemnicą, że życie może nieść ze sobą pewne znaczące przeszkody i wyzwania, więc posiadanie wsparcia i wskazówek od osoby z profesjonalnym wykształceniem, może znacznie przyczynić się od poprawy jakości twojego życia. Aby dać Ci więcej wglądu w zagadnienie terapii, przygotowaliśmy specjalny przewodnik, w którym wyjaśniamy u kogo szukać określonej pomocy.

 

U kogo szukać pomocy?

 

Psychiatra

Psychiatria to ścisła dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem genealogii, ocenianiem, diagnozowaniem oraz leczeniem i zapobieganiem występowania zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych.

Udając się do psychiatry możemy spodziewać się rozszerzonej pracy na poziomie biologicznym i psychologicznym. Psychiatrzy w swojej pracy szczególną uwagę poświęcają traumatycznym przeżyciom z przeszłości oraz historiom rodzinnym. Jeśli posiadasz problemy w tej dziedzinie, powinieneś udać się do psychiatry i skorzystać z jego wiedzy.

Psychiatrzy również zajmują się szerokim spectrum tematów związanych ze zdrowiem psychicznym, uzależnieniami i nadużywaniem substancji.  Mogą oni pomóc ludziom zarówno z nagłymi problemami, takimi jak ataki paniki, myśli samobójcze, jak i przypadkami chronicznymi –   długotrwałymi uczuciami smutku czy niepokoju.

 

Unikalne różnice odróżniające psychiatrów od innych specjalizacji: Główną różnicą między psychiatrami a innymi zawodami jest taki, że psychiatrzy są lekarzami medycyny, stąd jako jedyni, mogą przepisywać potrzebne leki.

 

Psycholog

Psycholog bada sposób, w jaki ludzie myślą, czują i zachowują się z naukowego punktu widzenia. Psycholodzy stosują tę wiedzę, aby pomóc ludziom zrozumieć, wyjaśnić i zmienić te zachowania, które generują problemy i zgrzyty w codziennym funkcjonowaniu.

Niektórzy pracują na uniwersytetach jako badacze, podczas gdy inni są praktykami. Pracują w szpitalach, szkołach, klinikach, programach pomocy pracowniczej oraz prywatnych przychodniach zdrowia psychicznego.

Czego możemy spodziewać się po wizycie u psychologa? Psycholog może przepracować z nami szereg problemów oraz zaburzeń dzięki swojemu wykształceniu, a także odbytej praktyce w pracy z chorymi. Zakres problemów może obejmować kwestie zdrowia psychicznego, zaburzenia rozwoju oraz redukcji stresu. Psycholodzy są niezwykle elastyczni i posiadają bardzo szerokie spojrzenie na zagadnienia zaburzeń psychicznych.

 

Co odróżnia psychologa od innych lekarzy: Chociaż nie są w stanie przepisać leków, to mogą skierować nas na wizytę u specjalisty lub pokierować w przypadku trudniejszych form zaburzeń. Psycholog może okazać się najlepszym wyborem w rozpoczynaniu naszej przygody z leczeniem psychiatrycznym. Ich szeroka wiedza przyda się w dobrym rozpoznaniu naszego problemu i ewentualnym przekierowaniu na dalsze leczenie.

 

Psychoterapeuci

psychoterapeuci oferują różnorodne terapie i  zróżnicowany zakres usług. Według statystyk Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego w Polsce praktykuje niespełna 500 oficjalnie dyplomowanych psychoterapeutów. Terapią psychoterapeutyczną zajmują się również psychiatrzy i jest ich ok. 2000, a także psycholodzy, których jest najwięcej bo ok. 10000.

Praktyka psychoterapeutyczna obejmuje szeroki zakres tematów, w tym doradztwo zawodowe, doradztwo małżeńskie, terapię rodzinną i terapię poznawczo-behawioralną. Psychoterapeuci szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadkach trudnych oraz tych, które wymagają wejścia głęboko w sferę podświadomości chorego. Psychoterapeuci najczęściej bazują w swojej praktyce na psychoanalizie, która oferuje narzędzia do tego typu pracy terapeutycznej.

Czego mogę się spodziewać po wizycie u psychoterapeuty? Ponieważ istnieje tak wiele rodzajów terapeutów i doradców, podejście w dużej mierze zależeć będzie od wykonywanej praktyki.

Terapia może odbywać się w grupie, indywidualnie lub nawet rodzinnie. Podobnie jak psycholodzy, psychoterapeuci i doradcy nie przepisują leków.

 

Co odróżnia psychoterapeutę od innych lekarz?  Największą różnicą między poszczególnymi profesjami jest zakres rodzajów terapii. Terapeuci mogą oferować terapię sztuką, muzyką, teatrem lub sesje jeden na jeden z daną osobą. Dużą zaletą psychoterapeutów jest kreatywne podejście do wykonywanej pracy. Ich terapie mogą być pomocne dla osób, które mają wyjątkowe trudności z mówieniem o swoich traumatycznych przeżyciach.