Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić

Zaburzenia nastroju – w wyniku pojawienia się trudnych sytuacji życiowych lub przeszkód na drodze do celu, nastrój może się obniżyć. Jeżeli trwa niedługi okres czasu, można sobie z nim poradzić za pomocą kilku rad, wymienionych poniżej. Warto postarać się szybko go zwalczyć, ponieważ zaburzenia nastroju, trwające dłużej niż dwa tygodnie,  mogą prowadzić do rozwinięcia się depresji. Jeżeli zaburzenia nastroju nie są spowodowane problemami psychicznymi lub chorobami, istnieje kilka sposobów na zaradzenie nim.

Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić: Rozmowa z bliską osobą

Niezależnie od sytuacji, która wpłynęła na samopoczucie, warto przeprowadzić rozmowę
z bliską osobą. Spojrzenie na sytuację z innej, szerszej perspektywy może okazać się zbawienne w skutkach. Osoba, której problem dotyczy, może mieć problem z obiektywnym osądem, ponieważ jest bezpośrednio zaangażowana w rozwój wydarzeń. Natomiast ktoś bliski, komu zależy na jak najlepszym samopoczuciu drugiej osoby, okazuje się ważnym elementem powrotu do stabilności oraz najlepszym doradcą.

Dlatego jeżeli odczuwamy spadek nastroju, powinniśmy udać się do kogoś, komu ufamy
i przedstawić swój problem. Czasami pomocne okaże się nawet przedstawienie biegu wydarzeń krok po kroku, co pozwoli uporządkować myśli i spojrzeć na problem z innej perspektywy, która wcześniej nie była widoczna.

Aktywność fizyczna

W przypadku spadku nastroju, który jest spowodowany przejściowymi trudnościami, warto postawić na aktywność fizyczną. Nie tylko poprawi to wydolność organizmu oraz ukrwienie całego ciała. Pomoże także w wyciszeniu się i uspokojeniu. Podczas wysiłku fizycznego łatwiej przeanalizować trudną sytuację, skupiając się na powolnej analizie. Lepiej sprawdzi się indywidualna aktywność, typu wyście na basen lub bieganie niż sporty grupowe. Dzięki temu można skupić się na swoich przemyśleniach, nie będąc rozpraszanym przez innych uczestników gry.

Psychoterapia

Jeżeli zaburzenia nastroju często powracają, należy rozważyć psychoterapię. Istnieje kilka nurtów psychoterapeutycznych, które są najbardziej popularne wśród pacjentów:

  • Terapia psychodynamiczna, która trwa średnio od 5 do 7 miesięcy. Zakłada, że źródło zaburzeń psychicznych znajduje się w wydarzeniach z przeszłości oraz nieuświadomionych emocjach pacjenta.
  • Psychoterapia poznawczo-behawioralna, która trwa do 3 miesięcy. Kładzie szczególny nacisk na zmiany przekonań pacjenta, które przeszkadzają mu w codziennym funkcjonowaniu.
  • Psychologia Gesalt, która bazuje na analizie tożsamości pacjenta. Zakłada, że po jej zakończeniu, pacjent elastycznie poradzi sobie z nadchodzącymi problemami.

Wybór nurtu psychoterapii oraz odpowiadającego psychoterapeuty może zająć do kilkunastu sesji odbytych w różnorodnych gabinetach. Jest to naturalne oraz możliwie najlepsze dla pacjenta, ponieważ pomagają mu podjąć decyzję.

Po wyborze odpowiadającego psychoterapeuty, pacjent cierpiący na zaburzenia nastroju, odnajduje i analizuje źródło pojawiania się ich. Psychoterapia pomaga w poprawie postrzegania własnego ciała oraz zachowania. Pozwala, po odpowiedniej analizie, wyeliminować zachowania, które pogłębiają spadek nastroju. Uczy również mechanizmów ochronnych, które pacjent może wykorzystać w sytuacjach kryzysowych lub w trudnym okresie.

Odpowiednio dobrana i poprowadzona psychoterapia gwarantuje pokonanie kryzysu związanego z zaburzeniami nastroju.

Zaburzenia nastroju – jak sobie z nimi radzić: Farmakoterapia

Farmakoterapia to terapia zaburzeń psychologicznych za pomocą odpowiednio dobranych leków. W przypadku spadku nastroju, który utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest wywołany przez choroby psychiczne, potrzebna jest taka forma leczenia. Jednym ze schorzeń, które kwalifikuje do farmakoterapii i powoduje zaburzenia nastroju jest choroba dwubiegunowa. Jest to schorzenie psychiczne, którego leczenie przebiega dwutorowo. Zakłada współpracę psychoterapeuty oraz psychiatry. Pacjent uczęszcza na dobraną specjalnie dla niego terapię, na której analizuje swoje zachowania oraz uczy się mechanizmów, które mają na celu pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Jednocześnie jest pod opieką psychiatry, czyli lekarza specjalisty, zajmującego się leczeniem chorób psychicznych. Wypisuje on leki psychotropowe, które mają na celu fizjologicznie zwalczyć chorobę, z jaką zmaga się pacjent.

Leki psychotropowe, stosowane w obecnych czasach, mają dużo mniej skutków ubocznych niż te stosowane kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie powodują zaburzeń osobowości oraz senności. W zdecydowanej większości już po niedługim czasie, pacjent odczuwa zdecydowaną poprawę. Połączenie psychoterapii z dobrze dobranymi lekami od psychiatry przynosi widoczne efekty. Leczenie kończy się zupełnym zdrowiem psychicznym pacjenta.

Sposoby na zaburzenia nastroju

Wiele osób zmaga się z trudnymi sytuacjami życiowymi oraz spadkami nastroju. Jednak
w niektórych przypadkach może się okazać, że wystarczającym sposobem jest rozmowa z bliską osobą lub aktywność fizyczna w postaci biegania lub spaceru. Pozwalają one na szersze, obiektywne spojrzenie na problem oraz odnalezienie jego rozwiązania. Jeżeli zaburzenia nastroju utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają, należy rozważyć wizytę u psychoterapeuty lub psychiatry. Specjaliści dobiorą leczenie indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta.