Przyczyn i rodzajów uzależnień jest wiele. Ostatnio mówi się nie tylko o znanych od lat nałogach jak na przykład alkohol, czy nikotyna. Można znaleźć w sieci również coraz więcej informacji o uzależnieniu od gier komputerowych, mediów społecznościowych, telefonu, czy operacji plastycznych. Świat się zmienia, a razem z nim nałogi. Dlatego warto wiedzieć jak się przed nimi uchronić, na co uważać, a gdy jest już za późno, to gdzie szukać pomocy.
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie to przymus wykonywania danej czynności lub zażycia konkretnej substancji. Zaczyna się wtedy, gdy wypicie lampki wina nie jest przyjemnością, tylko koniecznością. Ogólnie uzależnienia dzielimy na psychiczne i fizyczne. To pierwsze wiąże się potrzebą wykonania danej czynności albo z zażyciem substancji. Uzależnienie fizyczne objawia się między innymi poszukiwaniem takich sytuacji, w których można przyjąć daną substancję. Jeżeli osoba jest na przykład uzależniona od alkoholu, to będzie często przebywała na imprezach, albo sama je organizowała. Uzależnienie psychiczne objawia się też tym, że taka osoba nie kontroluje, ile wypija. Tolerancja jej organizmu na alkohol stopniowo wzrasta, co jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.
Natomiast uzależnienie fizyczne to objawy pochodzące z organizmu związane z przymusem zażycia jakiegoś środka. W przeciwnym razie osoba uzależniona może odczuwać na przykład ból brzucha, senność, czy drżenie mięśni.
Jakie są przyczyny uzależnień?
Nie ma jednej przyczyny uzależnień. Na to, że dana osoba zaczyna nadużywać pewnych substancji ,wpływa wiele aspektów. Możemy tutaj wymienić czynniki genetyczne, biologiczne, środowiskowe, społeczne i psychologiczne.
Czynniki biologiczne to ogólny stan zdrowia oraz to, w jaki sposób organizm toleruje daną substancję. Do czynników biologicznych w przypadku niektórych uzależnień możemy zaliczyć również płeć.
Czynniki genetyczne to wrodzona skłonność do popadania w uzależnienia. Często jest to, że jeżeli w danej rodzinie ktoś był uzależniony, na przykład od alkoholu, to może się to w przyszłości odnosić również do jego dzieci.
Czynniki społeczne to skomplikowane relacje przyjacielskie lub rodzinne. Większość skłonność do popadnięcia w nałóg przejawiają osoby, które dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, czuły się niechciane i niekochane.
Czynniki psychologiczne to niskie poczucie własnej wartości, niska odporność na stres oraz nieradzenie sobie z negatywnymi emocjami.
Czynniki środowiskowe to po prostu otoczenie, w którym przebywa dana osoba. Sięgnięcie po alkohol lub narkotyki, w szczególności w okresie nastoletnim może wynikać z chęci zaimponowania swoim rówieśnikom.
Jakie są objawy uzależnień?
- Przymus przyjęcia określonej substancji lub wykonania danego działania.
- Brak kontroli nad zrachowaniami związanymi z uzależnieniem.
- Problemy w relacjach społecznych.
- Rezygnowanie z normalnych przyjemności i rozrywek.
- Zaniedbywanie obowiązków zawodowych.
- Poświęcanie czasu na zachowania związane z uzależnieniem.
- Odczuwanie silnego dyskomfortu, gdy nie ma możliwości sięgnięcia po daną substancję.
Jakie są rodzaje uzależnień?
Dwa najbardziej znane i najpowszechniejsze rodzaje uzależnień to od substancji i od określonych zachowań. W tej pierwszej grupie możemy wymienić uzależnienia od: nikotyny, alkoholu etylowego, opiadów, sterydów, narkotyków. Natomiast w tej drugiej grupie może być na przykład uzależnienie od seksu, hazardu, telewizji, korzystania z sieci internetowej, grania w gry komputerowe.
Do nowych i mniej znanych uzależnień zaliczamy: od fast foodów, od słodyczy, od zakupów, od smartfona, od operacji plastycznych, czy od ćwiczeń fizycznych oraz mediów społecznościowych.
Jak można wyleczyć uzależnienie?
Metodą leczenia jest terapia uzależnień. Polega ona na pracy z psychologiem i psychiatrą. W leczeniu bardzo pomocna może być pomoc bliskich osób i ich wsparcie psychiczne. Często powodem uzależnienia jest brak akceptacji ze strony otoczenia. Bez wzmocnienia poczucia własnej wartości i poprawienia relacji z ludźmi bardzo trudno jest wyjść z nałogu.