Meteopatia, czyli jak pogoda wpływa na nasze zdrowie

Meteopatia, czyli jak pogoda wpływa na nasze zdrowie

Czy zdarzyło ci się kiedyś poczuć ból w stawach przy okazji nadchodzącej burzy? Czy czułeś ogólne zmęczenie, gdy warunki atmosferyczne zmieniały się radykalnie? Jeśli tak, to były to typowe  objawy meteopatii, inaczej dolegliwości charakteryzującej się zwiększoną wrażliwością na zmiany warunków pogodowych. Zmiany meteopatyczne nie ograniczają się wyłącznie do bólów migrenowych i stawowych, ale mają szeroki wpływ na nasze codzienne życie. Dowiedz się, jak pogoda wpływa na twoje zdrowie.

 

Meteopatia – na czym polega?

Przeglądając literaturę medyczną można bez wątpienia stwierdzić, że wpływ pogody na nasze ciało i świat przyrody jest tak różnorodny, że poświęcono mu całą naukę: biometeorologię. Jest to niewielka, ale zróżnicowana dziedzina nauki. Zajmuje się ona atmosferą oraz jej wpływem – i faktem dlaczego tak się dzieje – na zwierzęta, rośliny i ludzi. Od zmiany objawów istniejących chorób, poprzez przyczynianie się do powstawania nowych schorzeń, aż po wywoływanie tymczasowych zmian fizjologicznych wewnątrz organizmu. Wpływ pogody na nasze zdrowie jest dalekosiężny.

Mateopatami najczęściej są osoby w podeszłym wieku, ludzie młodzi oraz kobiety. Według statystyk prowadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na zmianę samopoczucia wywołaną pogodą skarży się aż od 50 do 70 procent Polaków.

 

Jakie są symptomy meteopatii?

– zmiany ciśnienia krwi: kiedy ciśnienie atmosferyczne spada, ciśnienie krwi obniża się. Również niskie temperatury powodują, że naczynia krwionośne zwężają się, co oznacza, że ogólnie rzecz biorąc, ciśnienie krwi jest niższe w lecie. Zmiany ciśnienia krwi prowadzą bezpośrednio do bólów głowy, migren oraz ogólne obniżenia nastroju,

– zwiększona aktywność objawów astmy oraz alergii: zmiana pór roku i gorąca pogoda mogą nasilać objawy astmy i alergii, przy czym sezon wegetacyjny i zanieczyszczenie powietrza odgrywają tu również ważną rolę. Jak temu zaradzić? Bądź przygotowany z lekami na alergię przed nadejściem wiosny,

– bóle stawów: nagłe zmiany ciśnienia barometrycznego, takie jak zmiana, która następuje tuż przed burzą, mogą wywoływać bóle stawów. Niektóre badania wykazały, że zimna pogoda może również powodować bolesne zmiany w poziomach płynu stawowego,

– problemy z poziomem cukru u diabetyków: każdy nadciągający front atmosferyczny jest związany z  ze zmianami ciśnienia, dlatego podczas zimnych frontów, lepkość krwi, lub grubość, wzrasta. W takich momentach szczególną uwagę na swoje zdrowie zwrócić powinny osoby zmagające się z cukrzycą.

– kłopoty z pracą serca: każdy nagły wzrost temperatury wiąże się z dodatkowymi atakami serca w całym kraju. Problemy związane z wysoką temperatura to również: wyższe ciśnienie krwi oraz zwiększone ryzyko pojawienia się zakrzepów.

 

Jak leczyć meteopatię?

Ważną kwestią w dyskusji o meteopatii jest stwierdzenie, że nie jest to choroba, a dolegliwość. Stąd konwencjonalna medycyna nie opracowała jeszcze skutecznych i sprawdzonych metoda na walkę z meteopatią. Dla osób borykających się z tym schorzeniem, najważniejszy jest wyciszenie uciążliwych objawów oraz powrót do równowagi fizycznej i psychicznej. Pomocne w tym mogą okazać się między innymi sprawdzone i powszechnie dostępne substancje. Na wzmożone bóle głowy, które powodują wahania atmosfery, najlepiej zastosować kofeinę lub mocną czarną herbatę. Na ogólne spadki nastroju zaleca się również picie ziela dziurawca, które ma również właściwości przeciwdepresyjne i uspokajające.

W doborze środków zwalczających symptomy meteopatii zdecydowanie przyda się podstawowa wiedza z dziedziny ziołolecznictwa, a dokładnie szereg ziół i suplementów, które działają uspokajająco oraz mogą poprawić nasz nastrój. Do takich środków należą krople walerianowe, melisa oraz środki zawierające CBD.

Meteopaci powinni zwrócić również szczególną uwagę na codzienną dietę. Lekarze polecają przestawienie się na lekkostrawne potrawy, bogate w witaminy oraz minerały. Szczególne znaczenie mają w tej kwestii witaminy z grupy B, gdyż wpływają na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego.

Dobrym rozwiązaniem jest również hartowanie organizmu. W tym celu powinniśmy regularnie korzystać z sauny lub rozpocząć bezpieczne i odpowiedzialne morsowanie. W walce z meteopatią przyda się również regularny i głęboki sen, gdyż wypoczęty organizm lepiej znosi wahania pogodowe.